Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

ВС висловився щодо визнання рукописних записів доказом у кримінальному провадженні

ВС висловився щодо визнання рукописних записів доказом у кримінальному провадженні

Особа обвинувачувалась у вчиненні злочинів, передбачених частинами першою і другою статті 190 Кримінального кодексу України. Відповідно до обвинувачення особа, працюючи у Управлінні Державної міграційної служби України, окрім бланків квитанцій з реквізитами банківських рахунків для сплати обов'язкових платежів за оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, надавала бланки квитанції з реквізитами банківського рахунку благодійного фонду та умисно приховувала, що сплата коштів на рахунок благодійного фонду не є обов'язковою для оформлення закордонного паспорта. Після чого президент благодійного фонду знімав готівкові кошти з рахунку благодійного фонду та передавав їх особі.

Суд виправдав особу за пред'явленим їй обвинуваченням у зв'язку з відсутністю в її діях складу кримінального правопорушення, з чим погодився апеляційний суд. Прокурор звернувся з касаційною скаргою на ухвалу апеляційного суду та зазначав, зокрема, що суд у порушення статті 99 КПК визнав недопустимим доказом рукописні записи про взаєморозрахунки між обвинуваченою та свідком – президентом благодійного фонду, пославшись на те, що вони не є офіційними документами.

ВС касаційну скаргу прокурора частково задовольнив, скасував ухвалу апеляційного суду та призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції. ВС не погодився з тим, що суд першої інстанції визнав недопустимим доказом рукописні записи, мотивуючи своє рішення тим, що вони не є офіційним документом та суперечать положенням статуту фонду, який очолював свідок, а апеляційний суд підтримав це рішення суду першої інстанції.

ВС вказав, що згідно з частиною другою статті 84 КПК процесуальними джерелами доказів є, серед іншого, документи. Відповідно до частини першої статті 99 КПК документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, що містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

ВС зазначив, що суд першої інстанції не мав правових підстав визнавати цей доказ недопустимим. А відповідно до статті 94 КПК суд мав оцінити достовірність наданого обвинуваченням документа та його значення для доведення обставин, які підлягають доказуванню, виходячи з усієї сукупності доказів і навівши ґрунтовні мотиви свого рішення, однак не зробив цього (постанова від 15.05.2018 у справі № 750/2282/15-к).

  • No comments found

Leave your comments

0

Форма заявки на юридичну консультацію